Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2008

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Μοιάζει εκπληκτικό, αλλά είναι 100% αληθινό! Ο ΠΟΑ που μετρούσε λίγους μήνες ζωής κατέκτησε και το πρώτο πρωτάθλημά του! Δεν υπάρχει παρόμοιο γεγονός στα ποδοσφαιρικά χρονιά. Μια ομάδα με δέκα μόλις μήνες ζωής να κερδίζει τον τίτλο του πρωταθλητή. Έστω και για το μακρινό 1908!
Η Τεχνική Επιτροπή Ποδοσφαίρου (ΤΕΠ) του ΣΕΓΑΣ που είχε υπό την προστασία της το ποδόσφαιρο ανέλαβε να διοργανώσει το πρώτο πρωτάθλημα. Με αθλοθετημένο έπαθλο για το νικητή και μετάλλια για το φιναλίστ. Κι όταν εννοούμε πρωτάθλημα μην πηγαίνει ο νους σας στους σημερινούς… μαραθώνιους. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού ήταν οι ομάδες και οι αγώνες ήταν μονοί.
Το πρώτο πρωτάθλημα της ΤΕ του ΣΕΓΑΣ έγινε το Νοέμβριο. Γνωρίζουμε μόνο τα αποτελέσματα του ΠΟΑ ο οποίος έδωσε τα ματς:
23 Νοεμβρίου 1908: ΠΟΑ – Εθνικός ΓΣ 2-0
30 Νοεμβρίου 1908: ΠΟΑ – Γουδί 2-0 (χωρίς αγώνα)